The New York Times yazdı… Savaşta flaş gelişme

The New York Times gazetesi, ABD ve Rus kaynaklara dayanarak “Başkan Putin’in aracılar vasıtasıyla Ukrayna ile müzakerelere başlamaya hazır olduğunu söylediği” iddiasını ortaya attı.

Haberde Putin’in, Kırım’ın yanı sıra Rusya’nın geçen sonbaharda referandum ile ilhak ettiği eski Ukrayna bölgelerinin de tanınması şartıyla ateşkes yapmaya hazır olduğu, bu çerçevede eylğl ayından beri temaslar olduğu iddiası gündeme getirildi. Gazete, “durumun her iki taraf için de çıkmaza girmesi ve Batı’nın Ukrayna’ya desteğinin azalması nedeniyle müzakere zemini oluşmaya başladığı” iddiasına yer verildi. Ayrıca 2023 seçiminden önce bir ateşkes imzalanmasının Kremlin için iyi bir strateji olacağı yorumu yapıldı.

Kremlin ise müzakerelere kendi taleplerinin karşılanması için hazır olduğunu tekrarladı. Peskov, Rusya’nın ateşkese hazır olup olmadığı sorusuna “Operasyona başladığımızda ifade ettiğimiz Ukrayna’nın Nazilerden arındırılması, silahsızlandırılması ve tarafsız ülke statüsü alması hedeflerimiz hala geçerli, bunlara ulaştığımızda barış olacak. Bu hedefler değişmedi” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x