Salgına karşı maske önerisi: Poliklinikler yetersiz

Pelin Akdemir

BURSA – Türkiye’nin birçok kentinde olduğu gibi Bursa’da da üst solunum yolu hastalıkları nedeniyle acil servisler ve polikliniklerde hasta yoğunluğu yaşanıyor. Salgına influenza, adenovirüs, korona virüsü, grip gibi etkenlerin yoğunluğa neden olduğunu söyleyen doktorlar, kalabalık ve kapalı ortamlarda maske takmayı öneriyor.

Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Levent Tufan Kumaş, Bursa’daki salgın durumunun ülkenin diğer kentlerinden farklı olmadığını söyledi. Kumaş, üst solunum yolu enfeksiyonlarına tek bir etkenin neden olmadığını belirterek, “Az sayıda yapılan testlerden gözlemsel olarak gördüğümüz, hastalığa tek bir etkenin değil, birden fazla etkenin neden olduğu. Tek etken grip veya korona virüsü değil. İnfluenza, adenovirüs de var” dedi.

Salgın durumunda olan üst solunum yolu enfeksiyonlarının analizine ilişkin veri olmadığını söyleyen Kumaş, Sağlık Bakanlığı’nın test yapmadığını ve kamuoyuna yeterince bilgi vermemesini, “Testlerin yapılması ve bilginin kamuoyunda paylaşılması noktasında zafiyet var. Yeterince test yapılmadığı için hastalıklara yol açan etkenlerin neler olduğunu bilmiyoruz. Testler yapılıp, analiz edildikten sonra kamuoyu ile paylaşılması lazım” sözleriyle eleştirdi.

Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Levent Tufan Kumaş

‘BURSA’DAKİ POLİKLİNİKLER YETERSİZ KALIYOR’

Salgınların kış mevsiminde zaten görüldüğünü fakat hastalığın fazla olması nedeniyle hastanelere ve aile sağlığı merkezleri gibi sağlık kuruluşlarına yığılmanın arttığını söyleyen Kumaş, “Biz, sağlık çalışanları üstümüze nasıl bir yük yıkılırsa yıkılsın kaldırmakla mükellefiz. Yoğun bakımlar dolu ve yoğun bakımda kalması gereken hastaya yer bulunamıyorsa hastanelerin ihtiyacı karşılamadığını söyleyebiliriz. Polikliniklerde insanlar kapıda kuyruk oluşturuyor. Demek ki Bursa’daki poliklinikler yetersiz kalıyor” diye konuştu.

Kumaş, bireysel olarak hastalığa karşı alınması gereken önlemler için, “Kalabalık veya kapalı ortamlarda mesafeye dikkat edilmeli. Özellikle hastanelerde dikkat edilmeli. Maske kullanmaya dikkat etmek gerekir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kanser hastaları, kalp hastaları, yaşlılar gibi riskli grupların özellikle dikkat etmesi gerekiyor. Sağlık Bakanlığı bu riskli grupların aşılanması için takibini yapmalı” ifadelerini kullandı.

‘GELEN VAKALARIN HEMEN HEMEN HEPSİ OKULLARDAN’

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Necmi Tunç, korona virüsünün hastalarda grip, nezle şeklinde görüldüğünü söyledi. Tunç, “65 yaş üstü grup, onkoloji hastaları, kalp hastaları gibi riskli gruplarda koronavirüs tedavisi uygulanıyor ama normal insanda grip, nezle şeklinde seyrediyor. Eris ve pirola diye alt varyantları var ama kan pıhtılaşması yapmadığı için riskli değiller” diye konuştu.

Havaların soğuması, kalabalık mekanların artmasının salgının yayılmasına sebep olduğunu belirten Tunç, “Bize gelen vakaların hemen hemen hepsi okullardan geliyor. Çocuklardan yayılıyor. Okullar virüsün önemli bir kaynağı oldu” dedi. Tunç, toplu taşımada, AVM’lerde, kalabalık ortamlarda maske kullanmak gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x