Kritik Gelişme: SEC, Dev Kripto Para Borsasına Dava Açtı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yeni hamlesiyle gündeme geldi. Toplu olarak Kraken olarak bilinen kripto para borsası Payward Inc. ve bağlı kuruluşu Payward Ventures Inc. aleyhine yasal işlem başlattı. İşte detaylar…

Kripto para borsasına SEC darbesi

SEC, Kraken’in kayıtsız bir menkul kıymetler borsası, komisyoncu, bayi ve borsa kurumu olarak faaliyet gösterdiğini ve 1934 Menkul Kıymetler Borsası Yasasını ihlal ettiğini iddia ediyor. SEC’in Menkul Kıymetler Borsası Yasası uyarınca yaptığı şikayet, Kraken’i Eylül 2018’den bu yana uygun kayıt olmadan kripto varlık menkul kıymetlerinin alım satımını kolaylaştırmakla suçluyor. Düzenleyici kurum, bu kayıt eksikliğinin yatırımcıları SEC denetimi, kayıt tutma gereklilikleri ve çıkar çatışmalarına karşı önlemler gibi yasaların zorunlu kıldığı temel korumalardan mahrum bıraktığını iddia ediyor.

Kraken’in bu işlevleri kaydetmediği iddiasının, müşterilerini ciddi risklere maruz bıraktığı söylenmekte. SEC, Kraken’in müşteri fonlarını kendi fonlarıyla karıştırdığını ve müşteri kripto varlıklarını kendi varlıklarıyla karıştırdığını ve müşterileri için potansiyel finansal kayıp riskleri yarattığını iddia ediyor. SEC’in İcra Bölümü Direktörü Gurbir S. Grewal, Kraken’in yatırımcı koruması yerine kâra öncelik vermesinden duyduğu endişeyi dile getirerek, “Kraken’in yatırımcı koruması yerine yasadışı kâr tercihi, bu alanda çok sık gördüğümüz bir durum” dedi.

Kraken CEO’su açıklama yaptı

SEC, Kraken’e karşı açtığı davada ihtiyati tedbir, davranışa dayalı ihtiyati tedbir, haksız kazançların iadesi artı faiz ve cezalar talep ediyor. Kraken CEO’su Dave Ripley, Twitter üzerinden verdiği hızlı bir yanıtla SEC’in iddialarını şiddetle yalanladı. Ripley, “SEC’in iddialarına kesinlikle katılmıyoruz, menkul kıymetleri listelemediğimiz görüşümüzde kararlıyız. Pozisyonumuzu şiddetle savunmayı planlıyoruz” dedi. SEC’in yaklaşımını olgusal olarak yanlış ve ABD’de politika oluşturmak için yetersiz olarak eleştirdi.

Kraken ve SEC arasındaki anlaşmazlık, büyüyen kripto alanında düzenleyici gözetimi çevreleyen zorlukların altını çiziyor. Kripto endüstrisinin düzenleyici netlik çağrısıyla desteklenen Kraken’in duruşu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki düzenleyici çerçevelerin eksikliğini gidermek için kongre eylemini savunmakta.

Powell: ABD’yi terk edin

Kraken’in kurucu ortağı Jesse Powell, SEC’in yasal eylemlerinden duyduğu hayal kırıklığını dile getirerek, yakın tarihli bir sosyal medya paylaşımında düzenleyiciyi “ABD’nin en iyi ‘decel’i” olarak nitelendirdi. Powell, SEC’in Şubat ayında varılan 30 milyon dolarlık anlaşmadan memnun olmadığını iddia etti ve diğer kripto şirketlerini pahalı yasal savaşlardan kaçınmak için “ABD savaş bölgesini” terk etmeleri konusunda uyardı.

Dava dosyasına göre Kraken’in listelediği ADA, ALGO, ATOM, FIL, FLOW, ICP, MANA, MATIC, NEAR, OMG ve SOL’un özellikle menkul kıymet sayıldığı belirtilmekte. Bu yasal savaş sadece kripto endüstrisindeki düzenleyici gözetimin karmaşıklığının altını çizmekle kalmıyor. Aynı zamanda ABD’de faaliyet gösteren kripto platformlarının yasal sınırları ve yükümlülükleri hakkında temel soruları da gündeme getiriyor. Bu davanın sonucu, ülkedeki kripto para borsaları için gelecekteki düzenleyici ortamı önemli ölçüde etkileyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x