Kayıp Profesör Korhan Berzeg’i Sağ Bulana 1 Milyon TL Ödül

Balıkesir’de kaybolan 83 yaşındaki ekonomist Korhan Berzeg’i arama çalışmaları 49 gündür devam ediyor. 

Angela Berzeg, 80 kilometrelik alanda 22 mahallede aranan eşi Korhan Berzeg’i bulana 1 milyon TL ödül vereceğini açıkladı.

17 Haziran’da evinden köpeği Tina ile yürüyüşe çıkan Berzeg adeta sırra kadem bastı.

Balıkesir’in Gönen ilçesi kırsal Armutlu Mahallesi’ndeki evinden 17 Haziran’da sabah yürüyüşü yapmak için köpeği “Tina” ile ayrıldıktan sonra haber alınamayan 83 yaşındaki ekonomist Korhan Berzeg için İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü koordinasyonunda başlatılan çalışma 49 gündür devam ediyor.

Sabah gazetesinden Merve Bilkay’ın haberine göre, Korhan Berzeg’in İngiliz eşi Angela Berzeg, eşini sağ olarak bulan ve aileye teslim eden kişiye 1 milyon lira ödül vereceklerini açıkladı.

Berzeg ailesi olarak bir karar aldıklarını aktaran Angela Berzeg, “Korhan’ı sağ salim olarak bulan kişiye 1 milyon TL ödül vereceğiz. Ben hala umutluyum, ümidim var Korhan’ı sağ salim bulacağız.” dedi.

Tüm Balıkesir’den ve Türkiye’den de yardım istediğini duyuran Angela Berzeg, “lütfen Korhan’ı bulmama yardım edin. Biz her zaman çok mutlu bir aileydik. Hiç kimseyle sorunumuz olmadı. Mutlu günlerimize tekrar dönmek istiyorum. Ailecek uyuyamıyoruz, yemiyoruz, içmiyoruz. Belirsizlik çok zor.” ifadelerini kullandı.

Korhan Berzeg ile Washington’da tanıştıklarını belirten Angela Berzeg, “İlk görüşte aşktı ve aşkımız hep devam etti. 52 yıldır evliyiz. 1 kızımız var.” dedi.

Ünlü ekonomistin çok doğrucu, disiplinli, prensipli ve şahsına münhasır biri olduğunun söyleyen Berzeg, “Onu tanımlamak çok zor, onu bir kalıba koyamayız. O kadar dürüst biridir ki; yaptığı iş ya da bulunduğu ortam herhangi bir yanlışlık barındırıyorsa orayı hemen terk eder.” ifadelerini kullandı.

Angela Berzeg, şöyle devam etti: “Onu tanıdığım ilk günden beri içinde hep Türkiye’ye dönme isteği vardı. O, Türkiye’ye hizmet etmek istiyordu. Biz Washington ve Suudi Arabistan’da yaşadık. Sonra da Türkiye’ye geldik. Onun Türkiye sevgisi aileye duyulan özlem değildi tamamen ideolojikti. İdeolojileri arasında Türkiye’ye fayda sağlamak vardı her zaman.”

Korhan Berzeg’in Gönen’deki kerpiçten yapılmış aile yadigari evini yıllar içinde restore ettiğini ve 15 yıldır yaz aylarında oraya gidip kaldıklarını anlatan Berzeg, “Korhan, Armutlu’ya, o köye aşıktı. 17 Haziran’da yürüyüşe çıktı ve 49 gündür hiçbir iz yok kocamdan. Korhan’ın herhangi bir hastalığı yoktu. Dinç ve sağlıklıydı. Zaman zaman unutkanlık yaşardı, yaşının getirdiği bir şey.” ifadelerini kullandı.

Kendisinin bir İngişiz olduğunu ancak Türkiye’yi çok sevdiğini ifade eden Angele Berzeg, burada yaşamaktan keyif aldığını ve hemen hemen bütün Türkiye yemeklerini yapabildiğini ifade etti. Berzeg, “Korhan döndüğünde ona en sevdiğimiz yemek olan İmam Bayıldı’yı yapacağım.” dedi.

Angela Berzeg, Korhan Berzeg’in Dünya Bankası’nda çalışırjen dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın bakanlık teklif ettiğini dile getirdi ve “orhan bunu istemedi. Şimdiki Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’te Korhan’ın öğrencisiydi.” dedi.

Ailenin avukatı ise Korhan Berzeg’in kaybolmasına yönelik açılan soruşturmanın Bandırma Adliyesi’ne bağlı Gönen Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütüldüğünü ifade etti.

Korhan Berzeg Kimdir?

Korhan Berzeg 1940 yılında Balıkesir’de dünyaya geldi. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) profesör olarak ekonomi üzerine öğretim üyeliği yaptı. Daha sonra ABD’ye giderek Dünya Bankası’nda görev yapıp emekli oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x