Hayvanlar Kendi Kendine Ekiyor: Köylüler Toplayıp Kilosunu 70 TL’den Satıyor

İnce kabuklu ve dolu iç kısmı nedeniyle tüketicilerin favori tercihleri arasında yer alan Erzincan cevizi, yılın son hasat döneminde.

Köylülerin uğraş verici çalışmaları sonucunda hasat edilen cevizlerin ekilme süreci ise oldukça şaşırtıcı.

HAYVANLAR KENDİ KENDİNE EKİYOR

Erzincan’da yüksek rakımlı dağ köylerindeki dere kenarları ve tarlalarda yetişen cevizler, bölgede yaşayan köylü vatandaşlar tarafından Eylül ayında hasat edilmeye başlandı.

Tarım ve hayvancılığın temel geçim kaynağı olduğu Erzincan’da, son yıllarda verilen destek ve teşvik ödemelerinin ardından ceviz yetiştiriciliği de büyük bir yükseliş kazanmış durumda.

Kemah, Kemaliye, İliç, Üzümlü, Tercan ilçelerine bağlı dağ köylerinde karga, sincap ve bazı yaban hayvanlarının, beslenirken toprağa bıraktığı tohumlarla kendiliğinden yetişen ya da köylülerce tarlada yetiştirilen cevizler, her yıl eylül ayının ortalarında dalından koparılıyor.

Vatandaşlar, yaklaşık 10-15 metre yüksekliğe sahip ceviz ağaçlarına tırmanmak için tahta merdivenler ve ipler kullanıyor. Köylüler, ellerindeki uzun sırıklarla dallara vurarak, toprağa ve yaprakların arasına düşen cevizleri kovalara dolduruyor.

TATLILARIN İÇİNDE TERCİH EDİLİYOR

Gruplar halinde ve yardımlaşarak çalışan köylüler, cevizleri yeşil kabuğundan ayırarak evlerin toprak damlarında kuruması içi seriyor. Güneşin karşısında yaklaşık bir hafta bekletilerek nemi alınan cevizler, paketlenerek çevre il ya da ilçelerde, toptan ya da perakende satışa sunuluyor.

KİLOSU 70 LİRADAN ALICI BULUYOR

Kabuğunun ince ve doluluk oranının fazla olması sebebiyle kilosu 70 liradan alıcı bulan Erzincan cevizi, yörede yapılan geleneksel tatlılara da ayrı bir lezzet katıyor.

Sonbaharla cevizlerin hasat döneminin geldiğini belirten vatandaşlar, “Cevizin üzerindeki o yeşil kabuk çatlamaya başladığı zaman herkes toplanıyor. Bir ya da iki kişi elinde uzun bir sırıkla ağaca çıkma görevini üstleniyor. Ağaçlara çıkan kişiler cevizi döküyor, aşağıdakiler de toplayıp çuval ve kovalara dolduruyor. Cevizler sonra satılıyor. Bazen kadınlar toplanıp bu cevizleri kullanarak baklava ve çeşitli tatlılar yapıyor.” ifadelerine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x