DSÖ, Hızla Yayılan Kovid-19 Varyantına Karşı Uyarıda Bulundu: Dikkate Alınması Gerek

Kış aylarının gelmesiyle birlikte ülkemizde de birçok sağlık problemi yaşanmaya başladı. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarının arttığı bu dönemde, Dünya Sağlık Örgütü’nden açıklama geldi. DSÖ (WHO) koronavirüsün bir alt varyantının birçok ülkede görüldüğünü açıkladı. NTV’nin haberine göre, DSÖ, koronanın son varyantı JN.1’i ‘dikkate alınması gereken varyant’ kategorisine aldı.

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüsün yeni alt varyantı olan JN.1 hakkında açıklamalarda bulundu.

DSÖ, kovid varyantı Omicron’ın bir alt varyantı olarak sınıflandırılan JN.1’in henüz Hindistan, Çin ve ABD’de görüldüğünü açıkladı. Nüfusun kalabalık olduğu yerlerde görülen bu varyanta karşı önlem alınması gerektiği belirtildi.

Yetkililer, özellikle kış aylarında üst solunum yolu enfeksiyonun artabileceğine dair açıklamalarda bulundu.

Uzmanlar, kuzey yarım kürede bu kış, kovid vakalarının ve diğer enfeksiyonların da görülme riskinin artabileceğine dair uyarılarda bulundu. 

Yapılan açıklamalarda ‘Buna rağmen kuzey yarım kürede kış mevsiminin başlamasıyla birlikte JN.1, birçok ülkede solunum yolu enfeksiyonlarının yükünü artırabilir.’ ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan DSÖ, JN.1 varyantının kamu sağlığını için henüz bir risk oluşturmadığını belirtti.

JN.1 alt varyantının kamu sağlığı için taşıdığı riskin düşük olduğunu belirten yetkililer, mevcut aşıların koruma sağladığını da ekledi. 

Mevcut kovid-19 aşılarının, JN.1 başta olmak üzere diğer varyantlara, ağır hastalıklara ve ölüme karşı koruma sağladığının altı çizildi.

“Dikkate alınması gereken varyant” olarak sınıflandırılan JN.1 varyantının riski henüz düşük olsa da, risk değerlendirmelerine devam ediliyor.

NTV’nin aktardığına göre, Jn.1 varyantı, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi verilerine göre ülkede en hızlı yayılan varyant olarak değerlendiriliyor. Ülke genelindeki enfeksiyonların yüzde 15 ila 29’unu oluşturduğu belirtilen varyanta karşı vatandaşlar uyarılıyor.

Özellikle kış mevsimine giren ülkelerde, vatandaşların enfeksiyonal hastalıklara karşı dikkatli olması gerekiyor.

DSÖ, kış aylarında enfeksiyonlardan ve ciddi hastalıklardan korunmak için, aşağıdaki önerilerde bulundu;

  • Kalabalık ve havasız alanlarda maske takılması

  • Öksürdüğünüzde ve hapşırdığınızda ağzın kapatılması

  • Ellerin düzenli olarak temizlenmesi

  • Güncel kovid ve grip aşılarının tam olarak yaptırılması

  • Covid belirtileri varsa test yaptırılması

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x