ABD uçak gemileri geldi! Türkiye, Rusya ve Mısır harekete geçti

  •     HABER7

7 Ekim’de başlayan ve 14. gününde devam eden Filistin-İsrail savaşında ABD tarafını açıkça seçti. Joe Biden yönetimi okulları ve hastaneleri dahi hedef alan İsrail’e açık destek verdiğini söyledi. ABD’nin desteği sonrası dünyanın en büyük uçak gemileri sözde İsrail’in güvenliğini sağlamak için Akdeniz‘e yönlendirildi. 

ABD’nin USS Gerald R. Ford uçak gemisi grubunu Doğu Akdeniz‘e göndermesinin ardından bir hamle daha yaparak ikinci uçak gemisi filosunu da yola çıkardı. ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), USS Esienhower’ın daha önce bölgeye giden USS Gerald R. Ford uçak gemisine katılacağını belirtti.

3 ÜLKEDE ASKERİ HAREKETLİLİK

ABD’nin Doğu Akdeniz’i adeta ablukaya alan tavrı bölge ülkelerinde rahatsızlığa neden oldu. Türkiye Akdeniz‘de tatbikat kararı alırken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise ABD uçak gemilerini hedef alan açıklamalarda bulunarak, askeri operasyon merkezlerini ziyaret etti. Bölgenin diğer aktörlerinden Mısır ise gerçek mühimmatlarla sürpriz bir tatbikata başladı.

TÜRKİYE’DEN ORTA AKDENİZ’DE TATBİKAT KARARI

ABD uçak gemilerinin Türkiye’nin burnunun dibine gelmesi TSK’yı harekete geçirdi. ABD gemilerinin hareketlerini 7/24 takip eden TSK, 23 Ekim-6 Kasım 2023 tarihlerinde Orta Akdeniz bölgesinde Dynamic Mariner/Mare Aperto 2023-II Tatbikatı‘nı icra edeceğini duyurdu. 

Milli Savunma Bakanlığı‘ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Dynamic Mariner/Mare Aperto 2023-II Tatbikatı, 23 Ekim-06 Kasım 2023 tarihleri arasında Orta Akdeniz’de icra edilecektir.

Tatbikat, 2024 yılında NATO Mukabele Kuvveti Deniz Unsur Komutanlığı görevini devralacak ITMARFOR’un eğitimi ve sertifikasyonunu sağlamak maksadıyla NATO Müttefik Deniz Komutanlığının yönetiminde icra edilecektir.

Tatbikata, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızdan personel desteği kapsamında karargâh subayları ve gözlemci personel ile iştirak edilecektir.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

ABD’YE GEMİLER MENZİLİMİZDE MESAJI

ABD gemilerinin bölgeye gelmesinden rahatsız olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘den ise ABD‘ye gözdağı gibi bir açıklama geldi. Çin’e yaptığı ziyarette konuşan Putin, Rus uçaklarının 1000 kilometreden fazla menzile sahip olan Kinzhal füzeleriyle donatılmış vaziyette Karadeniz’de kalıcı devriyeye başlayacağını duyurdu. 

İsim vermeden ABD’nin uçak gemilerini hedef alan Putin, “Bunu tehdit olarak değil, bilgi olarak söylüyorum. Sadece bir hatırlatma. Rus Hava Kuvvetleri benim emrimle birlikte Karadeniz üzerinde kalıcı olarak bir devriyeye başlayacak. MIG-31 savaş uçaklarımız Kinzhal sistemleriyle donatılmış durumda. 1000 kilometreden fazla menzile sahip oldukları biliniyor.” açıklamasında bulundu.

PUTİN OPERASYON MERKEZİNİ DENETLEDİ

Çin’den yaptığı gözdağıyla da yetinmeyen Putin’den dün gece saatlerinde sürpriz bir hamle daha geldi. Çin ziyaretinin ardından ülkesine dönen Rus lider, dün gece geç saatlerde Rostov‘da bulunan “Ukrayna Askeri Operasyon Merkezi”ni ziyaret etti. Putin’in bu ziyaretinin de ABD savaş gemilerinin Doğu Akdeniz’e gelmesinin ardından yapması dikkat çekti. 


MISIR DA TATBİKATA BAŞLADI

2 ABD uçak gemisinin Doğu Akdeniz’e gelmesinin ardından bir hamle de Mısır’dan geldi. Mısır Ordusu, gerçek mühimmatlar ile tatbikatlara başladı. Tatbikatın görüntüleri Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin sosyal medya hesabından paylaşıldı. Mısır’ın tatbikatını Savunma Bakanı Mohamed Ahmed Zaki bizzat takip etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x