Sıcak Gelişme: ABD, Bu 3 Altcoin’in Peşine Düştü! Para Cezasına Çarptırdı

ABD’li düzenleyici CFTC, 3 önemli DeFi oyuncusunu yasa dışı kaldıraçlı işlemlere izin vermekle suçluyor. Söz konusu altcoin projelerinin her biri 100.000 doların üzerinde para cezası ödeyecek.

CFTC, bu 3 altcoin projesine para cezası kesti

Emtia Vadeli İşlem Komisyonu (CFTC), Opyn, ZeroEx (0x) ve Deridex adlı 3 DeFi protokolünü, yasa dışı kaldıraçlı işlemle sunmakla suçluyor. Düzenleyicinin beyanına göre, bu projeler Blockchain tabanlı protokoller ve akıllı sözleşmeler kullanarak borsa olarak işlev görmeleri nedeniyle bir dizi suçlamayla karşı karşılar.

CFTC, Opyn, ZeroEx ve Deridex’i bu ihlalleri sona erdirmeye çağırıyor. Ayrıca, her birine sırasıyla 250.000 dolar, 200.000 dolar ve 100.000 dolar para cezası ödemeye zorluyor. Şirketler, bu suçlamaları çözmek için bu şartları kabul ettiler.

CFTC İcra Direktörü Ian McGinley, “DeFi operatörleri, akıllı sözleşmeler aracılığıyla yapılan yasa dışı işlemleri yasal hale getiriyor. Fakat bu böyle olmamalı” açıklamalarına yer verdi. Ancak, CFTC’nin özellikle 0x’i yakın takip ettiğini belirtelim.

DeFi altcoin projesi, kısa süre önce LabCFTC direktörünü işe almıştı. Jason Somensatto, 2021 yılında düzenleyicinin finans teknolojisi araştırma bölümünde görev aldı. Şu anda Chainalysis’in Kuzey Amerika’daki politika başkanı üstleniyor. CFTC, üç şirketi de kripto para kullanarak kaldıraçlı ve marjinal ticaret işlemleri sunmakla suçluyor.

Suçlamaların arka planı: CFTC bunları gerekçe gösteriyor

ABD’li düzenleyici, para cezası kestiği 3 DeFi altcoin projesinin yasaları ihlal ettiği uygulamaları da kamuoyuna duyurdu. Opyn’ye yöneltilen suçlamaların bir bölümü şu şekilde:

Opyn, Opyn Protokolü ve oSQTH türev tokeni aracılığıyla yasa dışı türev ticaret sağlayarak CFTC’nin dikkatini çekti. oSQTH’nin değeri, Opyn’in oluşturduğu Squeeth endeksine dayanıyordu ve bu endeks, eterin karesinin stabilcoin USDC’ye göre değerini belirliyordu. Kullanıcılar, Opyn’in web sitesi üzerinden oSQTH tokenleri alarak pozisyon alabiliyor veya eter teminatıyla oSQTH üretebiliyor ve satabiliyorlardı. Ancak CFTC, bu işlemlerin yasa dışı türev ticaret kapsamında olduğunu belirledi ve Opyn’in kayıtlı bir borsa olmadan bu işlemleri gerçekleştirdiğini tespit etti. Bu nedenle, Opyn’e 250.000 dolar para cezası verildi.

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, Haziran ayında Binance hakkında başlattığı soruşturmayla gündeme geldi. Düzenleyicinin Deridex’e yönelik suçlamaları şu şekilde:

Deridex, CFTC kararında, Deridex Protokolü aracılığıyla kaldıraçlı türev pozisyonları olan “sürekli sözleşmelerin” alım satımını sağlayan bir web sitesi geliştirdiği ve uyguladığı tespit edildi. Bu sözleşmeler, STABL2 ve başka bir kripto para biriminin göreceli değerine dayanmaktadır. CFTC kararında, bu kalıcı sözleşmelerin takaslar ve kaldıraçlı veya marjlı emtia işlemleri olduğu ve bu nedenle CEA ve CFTC düzenlemelerine uygun olarak perakende kullanıcılara yalnızca kayıtlı bir borsada sunulabileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x