JPMorgan CEO’su: “Bankacılık krizi henüz bitmedi ancak 2008’dekine de benzemiyor”

JPMorgan (NYSE:JPM) CEO’su Jamie Dimon, bankacılık krizinin “henüz bitmediğine” inanıyor ve sonuçlarının “önümüzdeki yıllarda” hissedileceğini düşünüyor.

Daha olumlu bir not olarak Dimon, 2023 bankacılık krizinin “2008 küresel mali krizi sırasında yaşananlara benzemediğini” söylüyor.

JPM’nin 2022 yıllık raporunda Dimon, “Bu mevcut bankacılık krizi çok daha az sayıda finansal oyuncuyu ve çözülmesi gereken daha az sorunu içeriyor.” diye yazdı.

Dünyanın en etkili bankacısı, bazı dersler çıkarılması gerektiğini de sözlerine ekledi ve “düzenleyici sistemde bazı değişiklikler yapılması” çağrısında bulundu. Yine de politika yapıcıları, “insanların amaçladıklarının tam tersini elde etmeleriyle sonuçlanan diz çöktürücü, ya da siyasi güdümlü tepkiler” vermemeleri konusunda uyarıyor.

Dimon daha spesifik olarak “Amerikan ekonomik sistemi için elzem olan” bölgesel, orta ölçekli ve topluluk bankalarının güçlendirilmesi çağrısında bulunuyor.

JPMorgan CEO’su ayrıca “normal olmayan” 2022 yılının bir sonucu olarak “önümüzdeki fırtına bulutları” konusunda da uyarıda bulundu.

Daha açık bir ifadeyle Dimon, sorunları yaratan başlıca etkenleri “benzeri görülmemiş mali harcamalar, niceliksel sıkılaştırma ve jeopolitik gerilimler” olarak vurguluyor.

Dimon sözlerini şöyle tamamlıyor:

Yazar: Senad Karaahmetovic

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir